Zdroje

Antická inspirace ve výtvarném umění

Databáze antikou inspirované výtvarné kultury českých zemí od počátku až do současnosti.

Více informací Online

Antika v nápisné kultuře českých zemí

Epigrafická databáze nápisů inspirovaných antikou dochovaných v českých zemích od počátků do současnosti.

Více informací Online

Archeobotanická databáze CZAD

Archeobotanická databáze ČR zpřístupňuje archeobotanické analýzy a základní data o jednotlivých archeobotanických výzkumech v České republice. Vkládání dat probíhalo od července 2009 do prosince 2011. Data jsou průběžně doplňována.

Více informací Částečně online

Archeologický informační systém České republiky (AIS CR)

Archeologický informační systém České republiky (AIS CR) je platformou, na níž dochází k integraci digitálních zdrojů české archeologie. Jejím hlavním cílem je uplatnění informačního systému Archeologická mapa ČR (AMČR) v praxi archeologických institucí i jednotlivců na území ČR, jeho obohacení a provázání s dalšími datovými zdroji.

Více informací Online

Archiv Jana Patočky

Archiv rukopisů, prvotisků, audiozáznamů a podrobná bibliografie díla J. Patočky včetně sekundární literatury.

Více informací Částečně online

Babel

Aplikace Babel představuje nástroj pro práci s Korpusem českého verše. Umožňuje uživateli pomocí dotazovacího jazyka SQL pracovat se všemi rovinami Korpusu českého verše.

Více informací Online

Bibliografie bohemikálních cizojazyčných tisků z let 1501–1800

Na základě průzkumu tuzemských i zahraničních historických knižních sbírek a odborné literatury byly dosud shromážděny údaje o přibližně 47 000 bohemikálních vydáních. Z nich bylo cca 25 000 podrobně bibliograficky popsáno metodou de visu, zbývající část představují pouze stručné záznamy, převzaté z literatury nebo katalogů. Ze stávajících kartoték i nově popisovaných tisků je vytvářena databáze Bibliografie cizojazyčných bohemikálních tisků z let 1501–1800 (BCBT).

Více informací Online

Bibliografie dějin Českých zemí

Kontinuální program vytváření, zpracování a vyhodnocování komplexní bibliografické databáze bohemikální literatury. Je pokračováním projektu oborové (historické) bibliografie nepřetržitě trvajícího v Českých zemích již od roku 1905.

Více informací Online

Bibliografie publikovaných textů Tomáše Garrigua Masaryka a prací o jeho životě a díle (1875–1937)

Databáze zachycuje literární a vědeckou tvorbu T. G. Masaryka v období 1875–1937.

Více informací Online

Bio-bibliografická databáze řeholníků v českých zemích v raném novověku

Databáze se sestává ze dvou hlavních modulů. Databáze hlavních autorit (biografická databáze řeholníků) obsahuje přes 12.000 hesel různé úrovně a podrobnosti vyplývající z vypovídací hodnoty dochovaných pramenů i postupu výzkumných prací. Bibliografickou část tvoří zejména katalog rukopisů (přes 1100) zaměřený na narativní a biografické prameny.

Více informací Online

Biografická databáze ruské emigrace v meziválečném Československu

Do biografického slovníku ruské emigrace jsou zařazeni ruští emigranti, kteří po r. 1917 emigrovali do Československa a strávili zde buď zbytek, nebo alespoň část svého života.

Více informací Offline

CEJSH – The Central European Journal of Social Sciences and Humanities

Internetová databáze anglických abstraktů a zčásti plnotextová báze s otevřeným přístupem, která představuje mezinárodní veřejnosti vědecké stati publikované převážne v národních jazycích ve vědeckých časopisech zaměřených na sociální a humanitní vědy vydávaných ve středoevropských zemích.

Více informací Online

Český sociálněvědní datový archiv

Český sociálněvědní datový archiv (ČSDA) Sociologického ústavu AV ČR, slouží jako národní centrum poskytující otevřený přístup k elektronickým souborům primárních dat z výzkumných projektů. Data jsou určena pro další analytické zpracování, nejedná se o hotové výsledky projektů.

Více informací Online

Databáze akademiků Československé Akademie věd

Databáze obsahuje biografické údaje o významných vědcích působících v rámci Československé akademie věd.

Více informací Offline

Databáze českých duchovních písní Hymnorum Thesaurus Bohemicus

Databáze českých duchovních písní z tištěné kancionálové produkce 16.–18. století.

Více informací Online

Databáze českých literárních osobností

Databáze obsahuje biogramy cca 40 000 osobností literárního života v českých zemích s důrazem na ověřování dostupných dat v příslušných zdrojích (matriky, archivy, dotazníky atp.).

Více informací Online

Databáze českých meter

V Databázi českých meter je zpřístupněn metrický a strofický popis 1 689 básnických sbírek (76 699 básní) z 19. a počátku 20. století obsažených v Korpusu českého verše.

Více informací Online

Databáze hudebních skladeb Clavis nigra

Online databáze vícehlasých skladeb z bohemikálních pramenů 15.–16. stol. v černé menzurální notaci.

Více informací Online

Databáze inscenací antického dramatu

Databáze inscenací antického dramatu vychází z dlouhodobého sběru dokumentů a průběžně eviduje inscenace antického dramatu na českém území od roku 1889 do současnosti. Databáze zpřístupňuje uživatelům základní informace o konkrétních inscenacích včetně případné fotodokumentace a dobových recenzí.

Více informací Online

Databáze knižních edic

Databáze knižních edic obsahuje informace o knižních edicích, jejich nakladatelích, redaktorech atp. s důrazem na knižní edice zaměřené na českou beletrii a odbornou literárněvědnou produkci.

Více informací Online

Databáze literárních cen

Databáze obsahuje přehled cen, oceněných osob a porotců. Zahrnuje literární ceny udělované v ČR.

Více informací Online

Databáze obsahu liturgických rukopisů LIMUP

Databáze obsahu liturgických rukopisů utrakvistické provenience 15.–16. století.

Více informací Online

Databáze plaket Československé Akademie věd

Databáze přináší základní informaci o oceněních udělovaných Československou akademií věd a později do roku 1995 Akademií věd ČR a výčet jejich nositelů.

Více informací Online

Databáze pramenů k dějinám přírodních věd

Databáze s přehledem pramenů k dějinám přírodních věd, uložených v archivech a několika jiných institucích České republiky, vychází ze čtyř vydaných svazků soupisu těchto pramenů v řadě Práce z dějin přírodních věd (sv. 8, 9, 10 a 21, vyšly v Praze letech 1976–1987).

Více informací Online

Databáze rukopisů a bibliografie kodikologické literatury

Databáze obsahuje popisy a bibliografii k rukopisům neúřední povahy sepsaným do roku 1800, které se nacházejí ve sbírkách paměťových institucí v České republice. Představuje základní formu Generálního katalogu rukopisů. Při její tvorbě byl uplatněn komplexní přístup, charakteristický pro moderní kodikologii, takže výsledný produkt slouží jako vědecký katalog. Databáze rukopisů a bibliografie jsou vzájemně propojené systémem křížových odkazů.

Více informací Online

Databáze Státních úkolů

Databáze zpřístupňuje informace o Státních úkolech, které byly navrhovány Československou akademií věd a na nichž participovaly jak mimoakademické výzkumné ústavy, tak ministerstva a jiné oborové institucie.

Více informací Offline

Databáze VITREA

Databáze VITREA zahrnuje výsledky všech chemických analýz archeologických skel dosud provedených a nadále prováděných v České republice. Do webové databáze jsou dosud zahrnuta data doplněná o popisné údaje, fotografie analyzovaných artefaktů a distribuční mapy.

Více informací Online

Digitalizovaný archiv časopisů Ústavu pro českou literaturu AV ČR

Digitalizovaný archiv časopisů zpřístupňuje online více než 50 titulů českých literárních a kulturních časopisů 19. a 20. století.

Více informací Online

Digitalizovaný seznam časopisů Ústavu pro českou literaturu AV ČR

Volně přístupný archiv digitálních kopií průběžně skenovaných českých literárních a kulturních časopisů a výjimečně i denního tisku od 19. století po současnost.

Více informací Online

Digitální archiv a evidence archeologických výzkumů DAEAV

Digitální archiv a evidence archeologických výzkumů na Moravě a ve Slezsku (DAEAV) umožňuje registraci archeologických výzkumů a vkládání digitálních dokumentů.

Více informací Částečně online

Digitální archiv legislativa ČR – roční monitoring stavu a vývoje

Digitální archiv přináší vybrané kvantitativní charakteristiky (ukazatele či indikátory) legislativního systému ČR.

Více informací Online

Digitální archiv populární literatury

Archiv zpřístupňuje digitalizované exempláře nebo dílčí soubory masových tisků z období do roku 1945. Speciálně se zaměřuje na sešitkové série povídek a další periodické či poloperiodické edice populární beletrie.

Více informací Online

Digitální fotoarchiv Masarykova ústavu a archivu AV ČR

Obsahuje fotografický materiál vybraných osobních a institucionálních fondů a sbírek MÚA AV ČR.

Více informací Online

Digitální knihovna AV ČR

Digitální knihovna AV ČR se skládá ze tří částí. Zahrnuje Archiv digitalizovaných dokumentů, Periodika aktuálně vydávaná v AV ČR a Digitální archiv webových zdrojů pracovišť AV ČR.

Více informací Online

Digitální sbírky Centra orální historie

Digitální sbírky umožňují výzkumným pracovníkům, pedagogům a studentům napříč akademickou sférou, včetně laické veřejnosti, sdílet, archivovat a dále využívat (v souladu s etickým kodexem) již vzniklé orálně-historické prameny. Primárně jsou zde uloženy rozhovory pořízení v rámci grantových projektů Centra orální historie ÚSD AV ČR.

Více informací Online

Elektronický slovník českých a slovenských knihtiskařů

Elektronická verze slovníku: K. Chyba, Slovník knihtiskařů v Československu od nejstarších dob do r. 1860. Praha 1966–1982.

Více informací Online

Etnofolk portál do nadčasového světa

Mezinárodní projekt Etnofolk přináší bohatý zdroj užitečných informací o kulturním dědictví lidové kultury ve čtyřech zemích střední Evropy (Slovinsko, Maďarsko, Slovensko a Česká republika).

Více informací Online

Eufonometr

Aplikace Eufonometr umožňuje vypočíst eufonický koeficient libovolného textu.

Více informací Online

Fond Zdeněk Nejedlý

Fond Zdeněk Nejedlý je nejrozsáhlejším osobním fondem Archivu AV ČR.

Více informací Online

Fondy archivní povahy Ústavu dějin umění AV ČR

40 fondů, zejména pozůstalosti historiků umění a uměleckohistorických institucí. Inventáře většiny z nich jsou k dispozici v tištěné i v elektronické formě a počítá se s jejich zpřístupněním v online prostředí

Více informací Částečně online

Fototéka Ústavu dějin umění AV ČR

Umělecko-historicky zaměřený fond fototéky, který obsahuje v současnosti přes 200 000 negativů, diapozitivů, analogových a digitálních fotografií.

Více informací Offline

Frekvenční slovníky české poezie

Frekvenční slovníky české poezie obsahují údaje o četnosti slov v básnických dílech zahrnutých do Korpusu českého verše.

Více informací Online

GORAZD: Digitální portál staroslověnštiny

Cílem digitálního portálu staroslověnštiny GORAZD je za pomoci moderních technologií zpřístupnit české i mezinárodní veřejnosti výsledky bádání české paleoslovenistiky v oblasti staroslověnské lexikografie v podobě specializovaných veřejných databází.

Více informací Nemá elektronickou podobu

Gunstick – databáze českých rýmů

V databázi českých rýmů jsou zpřístupněny výsledky automatické analýzy rýmových shod v básnických sbírkách obsažených v Korpusu českého verše a vydaných do roku 1920 (databáze obsahuje přes jeden milion rýmových párů). Databáze obsahuje jak standardní rýmové shody, tak i některé případy volnějších shod.

Více informací Online

Hex

Aplikace Hex umožňuje vyhledávat v Korpusu českého verše texty, které obsahují uživatelem specifikované klíčové slovo, nebo naopak u uživatelem specifikovaného okruhu textů zobrazit všechna klíčová slova v nich nalezená.

Více informací Online

Hlavní katalog fotodokumentační sbírky Etnologického ústavu AV ČR

Sbírka zahrnuje dokumentaci z výzkumů Etnologického ústavu z let 1954–2015. Tematicky je zaměřena na problematiku stavitelství, zemědělství, odívání, stravování, menšiny, společenský život, sociální skupiny, mimoevropské kultury a další témata z okruhu výzkumu Etnologického ústavu AV ČR.

Více informací Offline

Interiér vesnického domu a jeho proměny v Čechách, na Moravě a ve Slezsku

Databáze fotografií vesnického interiéru ze sbírek EÚ AV ČR s odborným popisem, fotografie interiérů z příhraničních oblastí Polska a Rakouska.

Více informací Offline

Internetová databáze archeologických výzkumů IDAV MS

Internetová databáze archeologických výzkumů na Moravě a ve Slezsku IDAV umožňuje přístup do záznamů o archeologických akcích a kartotéky digitálního archivu.

Více informací Částečně online

J. P. Cerroni: Scriptores Regni Bohemiae

Elektronická verze kritické edice Slovníku spisovatelů a učenců Českého království sepsaný na přelomu 18. a 19. století Johannem Peterem Cerronim.

Více informací Online

Kartotéka excerpt Slovníku středověké latiny v českých zemích

Materiál Slovníku středověké latiny v českých zemích byl excerpován z pramenů různé povahy české provenience od počátků písemnictví na českém území do roku 1500. Kromě pramenů tištěných byly excerpovány i četné rukopisy a staré tisky z fondů českých knihoven a archivů.

Více informací Nemá elektronickou podobu

Kartotéka lexikálního archivu (1911–1991)

Digitalizovaný excerpční materiál českého jazyka moderní doby.

Více informací Online

Katalog kramářských tisků Etnologického ústavu AV ČR

Databáze zahrnuje sbírku kramářských tisků od 17. století až do konce 19. století. Sbírka je zaměřena na kramářskou tištěnou produkci s náboženskou a duchovní tématikou. Žánrově obsahuje zejména písně, modlitby, pobožnosti a také epické příběhy.

Více informací Online

Katalog starých tisků Etnologického ústavu AV ČR

Databáze zahrnuje sbírku starých tisků od počátku 16. století do první poloviny 19. století.
Sbírka je tematicky zaměřená především na knižní produkci z oblasti etnologie, materiální a duchovní kultury a hudební a slovesné folkloristiky.

Více informací Online

Lexikální databáze jihokarpatských nářečí

Kartotéka jihokarpatských nářečí, která čítá přibližně 120 000 záznamů, je aktuálně zpracovávána do podoby elektronické lexikální databáze.

Více informací Nemá elektronickou podobu

Lidová architektura v Čechách, na Moravě a ve Slezsku

Výběrová databáze fotografií lidového stavitelství dokumentující vývoj lidového stavitelství na území celé České republiky od 20. do 80. let 20. století.

Více informací Offline

Mayerova sbírka map z 1. světové války

Unikátní soubor vojenských map znázorňujících vývoj front 1. světové války.

Více informací Online

Muzikologická bibliografická databáze

Muzikologická bibliografická databáze shromažďuje bibliografické záznamy, které zachycují muzikologickou produkci v Českých zemích a to včetně zahraničních publikací českých muzikologů.

Více informací Online

Pozůstalost Augusta Sedláčka

Převážně rukopisný fond pozůstalosti českého historika Augusta Sedláčka (1843–1926) obsahuje dvě významné kartotéky Čech a Moravy (topografickou a genealogickou) a asi 150 sešitů výpisků z archivů a knihoven, odbornou korespondenci historika, genealogie šlechtických rodů a další přípravný materiál pro Sedláčkovy vědecké publikace.

Více informací Částečně online

Průvodce fondy a sbírkami Archivu Akademie věd České republiky

Databáze obsahuje základní charakteristiku a popis jednotlivých archivních fondů a sbírek Archivu Akademie věd ČR.

Více informací Online

Reprezentační archiv Národopisné společnosti československé

Fotodokumentační sbírka pozitivů (převážně 13 × 18cm) a negativů (převážně 6 × 6cm), část skleněných negativů (13 × 18 cm) zahrnuje dokumentaci z výzkumů z let 1947–1962.

Více informací Offline

Retrospektivní bibliografie české literatury Ústavu pro českou literaturu AV ČR

Retrospektivní bibliografie české literatury obsahuje bezmála 1,75 milionu excerpt článků s literární tematikou včetně otisků beletrie a překladů z více než 530 titulů denního a periodického tisku v češtině i němčině vydávaného na území českých zemí mezi lety 1770–1945.

Více informací Online

Rusko-česká elektronická slovníková databáze

Elektronická slovníková databáze zpřístupňuje kromě základní slovní zásoby také četná nová slova a slovní spojení, vedle spisovné slovní zásoby i slangové, hovorové a nespisovné výrazy.

Více informací Online

Sbírka historických fotografií Ústavu dějin umění AV ČR

Sbírka evropského významu obsahuje fotografie architektury, interiérů (převážně zámeckých), topografické snímky, portréty, žánry, mobiliář a další předměty z různých soukromých a institucionálních sbírek z období od 2. pol. 19. do 1. pol. 20. století.

Více informací Online

Sbírka plánové dokumentace Ústavu dějin umění AV ČR

Soubor historických map a plánů z období 17. až 20. století.

Více informací Offline

Sbírka životopisných záznamů „obyčejných lidí“ z českých zemí z let 1850–1950

Několik set autentických životopisných a rodinných kronikářských písemných záznamů (velmi často doplněný fotografiemi) tzv. obyčejných lidí z let vytváření občanské společnosti v českých zemích, popřípadě ze Slovenska a Podkarpatské Rusy z let 1850 až 1950 (1960).

Více informací Částečně online

Sbírkové a dokumentační fondy brněnského pracoviště EÚ AV ČR – fond korespondence

Fond korespondence na brněnském pracovišti je významným pramenem k dějinám folkloristiky a etnologie nejen v českých zemích.

Více informací Částečně online

Sbírkový a dokumentační fond Emanuela Rádla

Sbírkový a dokumentační fond Emanuela Rádla představuje soubor materiálů uchovaných dr. Josefem Navrátilem (1904–1980).

Více informací Nemá elektronickou podobu

Slovinsko-český slovník

Slovník postupně vzniká od roku 2002 v oddělení lingvistiky a lexikografie SLÚ AV ČR, v. v. i. Jedná se o slovník středního rozsahu se všemi náležitostmi moderního překladového slovníku a bohatou exemplifikací.

Více informací Offline

Slovník české literatury po roce 1945

Více informací Online

Slovník středověké latiny Latinitatis medii aevi lexicon Bohemorum

Slovník středověké latiny (Latinitatis medii aevi lexicon Bohemorum) je elektronická verze Slovníku středověké latiny v českých zemích, pokrývající aktuální podobu celého dosud vydaného textu Slovníku, tj. písmena A–M, včetně druhého, opraveného vydání dílů I–II (A–H).

Více informací Online

Soubor bibliografických databází Česká literární věda

Soubor bibliografických databází Česká literární věda v databázové podobě podchycuje reflexi české literatury a literární vědy v periodickém tisku, sbornících i knižně vydaných monografiích od roku 1945 do současnosti.

Více informací Online

Soupisový výzkum Národopisné společnosti československé

Fotodokumentační sbírka pozitivů (převážně 13 × 18cm) a negativů (převážně 6 × 6cm) zahrnuje dokumentaci z výzkumů z let 1952–1962.

Více informací Offline

The Correspondence of Jan Amos Comenius

Databáze korespondence J. A. Komenského obsahuje 566 dopisů v období od roku 1622 až do roku 1670.

Více informací Online

The Correspondence of Philipp Jakob Sachs of Löwenheim (1627–1672)

Databáze korespondence P. J. Sachse von Löwenheimb (1627–1672), člena Academia naturae curiosorum a editora prvního lékařského časopisu Miscellanea curiosa medico-physica.

Více informací Online

Tiskové zprávy Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR

Centrum pro výzkum veřejného mínění SOÚ AV ČR realizuje 10 pravidelných omnibusových šetření ročně. S výsledky seznamuje veřejnost zejména prostřednictvím tiskových zpráv (cca 15 měsíčně). Tyto zprávy jsou od roku 2002 pravidelně zpřístupňovány v elektronické podobě. Starší zprávy (od roku 1946) poskytuje Český sociálněvědní datový archiv.

Více informací Online

Tradiční řemeslná výroba a zemědělské práce v Čechách, na Moravě a ve Slezsku

Databáze fotografií dokladů tradiční řemeslné a zemědělské výroby v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.

Více informací Offline

Ukrajinsko-český slovník neologizmů

Ukrajinsko-český slovník neologizmů přináší materiál k vytváření ukrajinsko-českého slovníku nové doby, který by zachytil změny ve slovní zásobě obou jazyků, k nimž došlo v posledních desetiletích.

Více informací Online

Uměleckohistorická bibliografie

Unikátní lístková kartotéka obsahuje více než 500 000 záznamů časopiseckých a novinových článků z českých periodik 18., 19. a 20. století. Zahrnuje kartotéku českých a cizích výtvarných umělců včetně záznamů reprodukcí uměleckých děl, kartotéku autorů textů, topografickou kartotéku a kartotéku věcných hesel.

Více informací Nemá elektronickou podobu

Velký česko-ruský slovník

Elektronický slovník umožní odborné veřejnosti praktické využití dosud nejobsáhleji a nejpodrobněji zpracovaného lexikálního materiálu v synchronně komparativním česko-ruském jazykovém plánu. Stane se tak nesmírně cenným zdrojem lexikograficky strukturovaných dat i obrazem historického vývoje jazykových prostředků i společenských reálií.

Více informací Offline

Výběr dokumentů z osobního fondu Otakara Hostinského, 1847–1910

Osobní fond profesora Otakara Hostinského obsahuje rukopisy díla O. Hostinského, zápisy přednášek, odbornou korespondenci a další materiály.

Více informací Online